UPCOMING TRACK:Next track's title

Aby bylo jasno…Tutoriál licencování hudby pro všechny, kdo natáčejí filmy a videa – Kdy, co, od koho a za kolik?

A post by Eastaste Eastaste on May 4, 2016

Startujeme nový tutoriálový seriál týkající se získání oprávnění k užití hudebních nahrávek, abyste byli v obraze kdy, odkud a za kolik můžete získat hudbu k používání ve svých filmech, reklamách, domácích videonahrávkách nebo v jakýchkoli jiných filmových materiálech.

V prvním díle se dozvíte informace o tom, v jakých případech je nutné požádat o oprávnění k použití hudby a jaké existují výjimky.

 

1. díl

 

Kdy? V jakých situacích musíte mít oprávnění k použití hudby, což znamená, že ve svém filmu použijete hudbu legálně?

 

Hlavní hrdina si ve filmu píská známou melodii. Potřebujete v takovém případě povolení od vlastníků autorských práv? 

 

 

Ve svatební scéně hraje kapela naživo verzi jedné písně. Je nutné nějaké povolení?

 

 

Každá hudba má alespoň jednoho vlastníka práv, od kterého musíte získat oprávnění k použití a povolení, chcete-li tedy danou skladbu použít v jakémkoli videozáznamu, musíte mít licenci. Nezávisle na tom, zda se jedná o spontánní nebo předem naplánovaný živý výstup, o hudbu v pozadí nebo o specifickou hudbu, kterou použijete ve filmu až později, v průběhu dokončovacích prací. To se vztahuje i na případ, když si melodii jakékoli skladby píská účinkující nebo je ve scénce jenom slyšet hudba z rádia. 

 

Základní pojmy

 

Získání povolení od vlastníků práv se říká získání oprávnění, nebo licencování. Jelikož se taková transakce nevztahuje na práva samotné skladby, ale pouze na zakoupení uživatelského práva, nazývá se tento proces licencováním, za které se platí licenční poplatek. Celý tento postup se všeobecně nazývá synchronizací, což odkazuje na synchronizaci obrazu a zvuku. Odtud pak pocházejí výrazy rozšířené v angličtině jako „sync deal”, „sync agentura”, apod. 

Jste studentem filmové školy nebo chcete v krátkém filmu použít bez povolení skladbu Radiohead? Můžete tak učinit, ale youtube pravděpodobně bude přehrávání blokovat a váš film nebude odvysílán v žádné televizi ani v kině, ledaže by distributoři podstoupili riziko s tím spojené. (Možná to je důvodem, proč je na televizních kanálech vysíláno tak málo krátkých filmů…)

Do výhradní kompetence majitelů  práv nějaké hudby náleží rozhodování v jakékoli licenční otázce, kde se jedná o audio/vizuální projekty, a účtování poplatků za použití. Výše poplatku může být různá, záleží na rozsahu konkrétního použití, na tom, nakolik je daná skladba známá, na počtu vlastníků autorských práv, na tržní ceně a na mnoha dalších faktorech. 

 

Výjimky

 

Kategorie „volné dílo” (Public domain)

 

Kategorie „volné dílo” je výjimka, do které patří především klasická hudba pocházející z období před 20. stoletím, dále některá tradiční lidová hudba.

Ve skutečnosti je mnohem složitější určit, co vlastně status ‘volné dílo’ znamená, protože zatímco v Americe může být skladba považovaná za dílo patřící do kategorie „public domain”, v jiném státě může být stejná skladba chráněna autorskými právy. Je také důležité připomenout, že zatímco samotná skladba může být klasifikována jako volné dílo, nahrávka nebo část skladby již volným dílem vůbec být nemusí. 

 

(Bugs Bunny, 1941)

 

Dovolené užití (Fair use)

 

Druhou výjimkou je tzv. dovolené užití, což znamená kopírování díla chráněného autorskými právy za účelem parodie, kritiky, komentování, výuky a výzkumu možných i bez povolení uděleného vlastníkem autorských práv. Je to oblast autorského práva, jehož výklad je velmi široký, případné spory jsou v každém případě jednoznačně rozhodovány pouze soudem. Jistě, existují precedenty a směrnice, ale praxe je v každé zemi jiná. V EU existují pro tyto případy příslušné směrnice, které si však každá země vykládá ve vlastní kompetenci.

 

Výjimky jen potvrzují pravidlo…

 

A chcete-li mít jistotu, tak vycházejte z toho, že v každém případě, když natáčíte videozáznam, který podbarvíte hudbou, budete potřebovat povolení od vlastníků autorských práv. Ať už se jedná o reklamu, promoční materiál, hraný film nebo o domácí video. To platí i pro YouTube, ale o tom až příště.

Skutečnost je taková, že ve většině případů není legální použití nějaké hudby ve filmu tak drahé, jak by se mohlo na první pohled zdát. V každém případě se však doporučuje zahájit tento proces včas, protože někdy není snadné najít všechny vlastníky autorských práv a přesvědčit je o tom, aby dali své požehnání, nebo v opačném případě nalézt jinou vhodnou alternativu. V mnoha případech se také stává, že na filmové festivaly, prezentace jsou práva poskytována za mnohem nižší cenu, než jak by tomu bylo v případě běžné obchodní distribuce. 

V další části si povíme o tom, co přesně znamená pojem získání oprávnění, od koho, jaká povolení a oprávnění si musíte případně obstarat.

Jestliže máte zájem o další informace, přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jestliže právě hledáte hudbu ke svému projektu, poslechněte si skladby v našem katalogu, který se skládá z nejnovějších skladeb Východní Evropy, ale posbírali jsme také několik našich oblíbených. Každou si můžete licencovat;)

Staff picks
Magic Of The Moment by The Maneken
Magic Of The MomentThe ManekenUkraine3:42
LEGO by Gayana
LEGOGayanaRussia3:50
Island of Promise feat Hegyi Dori by Belau
Island of Promise feat Hegyi DoriBelauHungary3:23
Johny Moon by VEES
Johny MoonVEESCzech Republic2:57
by
Country not setno length
Before The Eyes Are Opened by Tenfold Rabbit
Before The Eyes Are OpenedTenfold RabbitEstonia4:06

Další tematické výběry najdete v playlistech, ale kdybyste nenašli to, co právě hledáte napište na net@eastaste.net a my Vám pomůžeme.