UPCOMING TRACK:Next track's title

Powiedzmy sobie wyraźnie…Samouczek na licencjonowanie muzyki dla twórców filmów i wideo – Kiedy, co, od kogo, za ile?

A post by Eastaste Eastaste on May 11, 2016

Rozpoczynamy nową serię samouczka dotyczącego licencjonowania muzyki, żebyś wyraźnie widział kiedy, skąd i za ile możesz umieścić muzykę w Twoim filmie, reklamie, domowym wideo lub w każdym innym materiale z ruchomym obrazem. 

W pierwszej części poznasz szczegóły o tym, w jakich przypadkach musisz uzyskać licencję do muzyki i jakie są od tego wyjątki.

 

1. część

 

Kiedy? W jakich Przypadki w których potrzebujesz licencjonowanej muzyki w twoim filmie?

 

Jakiś weselny zespół muzyczny wykonuje na żywo opracowanie pewnej piosenki w scenie ze ślubu. Czy trzeba prosić kogoś o pozwolenie?

Bohater gwiżdże w filmie popularną piosenkę. Czy będzie musiał zdobyć zgodę od właściciela praw autorskich?

Każda muzyka należy przynajmniej do jednego właściciela, od którego musisz uzyskać prawo i pozwolenie, czyli musisz licencjonować daną piosenkę, jeżeli chciałbyś ją wykorzystać w jakimkolwiek materiale wideo. Niezależnie od tego, czy jest tu mowa o spontanicznym, czy o uprzednio zaplanowanym przedstawieniu, o muzyce w tle, czy o specyficznej muzyce, którą dodasz później do filmu na podstawie naszych instrukcji. Dotyczy to również tego, jeśli aktor gwiżdże jakiś istniejący utwór lub muzyka pochodzi z radia.

 

POJĘCIA PODSTAWOWE

 

Zdobycie zgody od właściciela praw autorskich nazywamy uprawnieniami lub legalizacją. Ponieważ transakcja dotyczy zakupu nie samej piosenki, ale tylko zakupu prawa do korzystania z niej, dlatego nazywamy ją też licencjonowaniem, za co trzeba płacić opłatę licencyjną.

Popularną nazwą tej całej operacji jest synchronizacja, która pochodzi z synchronizacji obrazu i dźwięku. Stąd wywodzą się rozpowszechnione w angielskim wyrażenia sync deal, sync agencja.

Jesteś uczniem szkoły filmowej i chciałbyś bez pozwolenia wykorzystać w krótkim filmie jakiś numer Radiohead? Możesz to zrobić, ale jest duża szansa, że YouTube będzie również go blokować i ani jedna telewizja lub kino nie będą tego wyświetlać, chyba że zdecydują się ponieść wywodzące się z tego ryzyko. (Być może jest to też przyczyną tego, że w węgierskiej telewizji pokazują tak mało krótkich filmów…).

Do wyłącznej kompetencji właściciela muzycznych praw autorskich należy podjęcie wszelkiej decyzji w kwestii licencji, gdzie jest mowa o projekcie audio/wizualnym i naliczana jest opłata za korzystanie. Kwota ta może mieć jakąkolwiek wartość, co może być uzależnione od stopnia danego zastosowania, od popularności piosenki, od ilości właścicieli, posiadających prawa autorskie do piosenki, od standartowych cen rynkowych i od jeszcze wielu innych czynników, aż do czynników subiektywnych.

 

WYJĄTKI

 

Kategoria – dobro publiczne (Public domain)

 

Wyjątkiem jest dobro publiczne, które obejmuje głównie i przeważnie muzykę klasyczną sprzed XX wieku, jak też kilka tradycyjnych utworów muzyki ludowej.

W rzeczywistości jednak sprawa określenia, co znaczy status „dobro publiczne”, jest bardziej skomplikowana, przecież jakaś piosenka w Ameryce może być public domain, podczas gdy w jakimś innym kraju może znajdować się pod ochroną praw autorskich. Ważnym jest też zaznaczenie tego, że podczas gdy sama piosenka może być dobrem publicznym, to nie jest pewne, czy jej nagranie lub część piosenki są także nim.

 

(Bugs Bunny, 1941)

Dozwolony użytek (Fair use)

 

Drugim wyjątkiem jest dozwolony użytek, który pozwala również na kopiowanie materiału chronionego przez prawa autorskie do celów parodii, krytyki, komentarza, do celów edukacyjnych i badawczych bez zgody właściciela praw autorskich. Jest to jeden z najszerzej interpretowanych obszarów prawa autorskiego i w każdym przypadku sporne kwestie mogą być jednoznacznie rozstrzygnięte tylko przez orzeczenie sądowe. Oczywiście istnieją precedensy i wytyczne, ale niemal w każdym kraju jest inna praktyka. W UE istnieją odnoszące się do tego wytyczne wspólnotowe, które oczywiście każdy kraj swobodnie interpretuje we własnym zakresie.     

 

Wyjątki potwierdzają tylko regułę…

 

Jeśli chcesz iść na pewnego, to załóż, że w każdym przypadku kiedy sporządzasz wideo, pod którym umieszczasz muzykę, potrzebna Ci będzie zgoda właścicieli praw autorskich do muzyki. Niech będzie to reklama, materiał promocyjny, film fabularny lub wideo domowe. Dotyczy to również YouTube, ale o tym później.

Faktem jest to, że często nie jest nawet zbyt kosztowne legalne korzystanie z jakiejś muzyki na przykład w filmie, niż nam się to wydaje. Jednak w każdym razie warto odpowiednio wcześnie rozpocząć proces licencyjny, ponieważ często nie jest łatwym zadaniem znalezienie wszystkich zainteresowanych właścicieli praw i przekonanie ich, żeby dali swoje błogosławieństwo, albo w przeciwnym przypadku, żeby mieć czas na znalezienie odpowiedniej alternatywy. W większości przypadków jest to również sposób na to, żeby na festiwale, prezentacje sprzedawali oni licencję po znacznie niższej cenie, niż gdyby to zrobili w sytuacji obrotu handlowego.

W następnym odcinku będziemy zajmować się tym, co dokładnie znaczy  pojęcie uprawnienia, od kogo i jakie pozwolenia oraz prawa musisz uzyskać.

Jeśli interesują Cię dalsze szczegóły, zapisz się na nasz biuletyn informacyjny. Jeśli właśnie szukasz muzyki do Twojego projektu posłuchaj muzyki z naszego katalogu, w którego skład wchodzi najnowsza muzyka Europy Wschodniej, ale możemy też zebrać tam też kilku naszych ulubieńców. Na każdy utwór można dostać licencję. :)

Staff picks
Magic Of The Moment by The Maneken
Magic Of The MomentThe ManekenUkraine3:42
LEGO by Gayana
LEGOGayanaRussia3:50
Island of Promise feat Hegyi Dori by Belau
Island of Promise feat Hegyi DoriBelauHungary3:23
I CAN BE YOUR GIRL by LASS
I CAN BE YOUR GIRLLASSPoland5:09
by
Country not setno length
It's Not Mine by Maja Koman
It's Not MineMaja KomanPoland3:47

Jeszcze większy wybór tematyczny znajdziesz wśród Playlistów, a gdybyś nie znalazł tego, czego szukasz, napisz na net@eastaste.net i pomożemy Ci znaleźć.